WALIZKA – nocny BAGAŻ…SEN 

 

Profesor Zbigniew Szot z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zaczął realizować swój projekt „Walizka” na początku pandemii. Jak wielu z nas, podczas lockdownu odczuwał brak możliwości współdziałania z innymi twórcami. Zaprosił więc zaprzyjaźnionych artystów do spotkań w sieci i przesłania wybranej pracy. Dzieła 20 autorów z całego świata Szot włożył do drewnianej Walizki i puścił ją w świat. Walizka była m.in. na 17th Athens Digital Arts Festival w Grecji, w Teatrze S. I. Witkiewicza w Zakopanem, Galerii R+ w Szczecinie. Dziewiątym jej przystankiem jest Szkoła Filmowa. Z Łodzi Walizka wyruszy do Kanady.  

Zostaliśmy zaproszeni przez Zbigniewa Szota do włożenia do Walizki swojego głosu - głosu Szkoły Filmowej.
Postanowiliśmy zbudować go wokół tematu snów pandemicznych, narracji i opowieści dyktowanych przez sny, metaforycznie przedstawiających świat wewnętrznych przeżyć ostatnich dwóch lat.  

Jaki pejzaż pandemiczny stworzyły nadesłane przez studentów i wykładowców prace? Jakie kolektywne emocje ujawniły zgromadzone projekty? 

Czego przestraszyliśmy się w pandemii? Co dostrzegliśmy? Czy coś odzyskaliśmy? I wreszcie: co opowiedziały nasze sny? 

Wystawa WALIZKA – nocny BAGAŻ…SEN ukazuje świat różnorodny, poskładany z tego, co nieopisywalne i trudne do wypowiedzenia. Wielość form i głosów odsłania feerię odczuć, obaw, nadziei i lęków: krzyk, zachwyt, przerażenie, ulgę, trwogę, zagubienie, tęsknotę za wolnością, potrzebę wspólnoty, kontaktu z naturą i ciałem.  

Prywatne spektakle rozgrywają sią tuż obok: przed lustrem, za oknem, w kącie. Artyści, jak niegdyś twórcy dadaistyczni, uwalniają to, co codzienne od przypisanych znaczeń, bawią się strachem, zamykają własne twarze, ciała i przedmioty w wymyślnych cudzysłowach. Prywatne występy na deskach mieszkań i autonarracje tworzone z tęsknoty za odbiorcą to gesty kreacyjne wynikające z ograniczeń przestrzeni i rozciągnięcia czasu. Formy te opowiadają o nowej rzeczywistości artystycznej ostatnich dwóch lat, która powoli i być może na dobre redefiniuje pojęcie dzieła i roli artysty. 
Bo co jeśli pandemia rzeczywiście oddaje pole wyobraźni i podświadomości?
Co jeśli przez odgrodzenie od zewnętrznej rzeczywistości, ofiarowuje artystom prawdziwy skarb – nieskrępowany dostęp do ich wnętrz? 

Małgorzata Stasiak 

 

 

ŚNIJ... ŚNIJ... BO tylko WTEDY jesteś naprawdę SAM 

/Grzegorz Małecki…&-/suseł/ 

 

 

Artyści biorący udział w wystawie WALIZKA – nocny BAGAŻ…SEN: 

Olga Bejm, Maciej Bernaś, Aleksander Błoński, Maciej Błoński, Magdalena Botor, Klaudia Bochniak, Konrad Brzozowski, Basia Budniak, Paulina Byczek, Aleksandra Chrapowicka, Ewa Ciechanowska, Adrian Cieszkowski, Jan Cisiecki & Jakub Wójcik WIDOK KOLEKTYW, Joanna Daniło, Estella Dandyk, Maja Drząszcz, Darek Foks, Julia Fukiet, Robert Gliński, Daria Górniewska, Mateusz Hartman, Krzysztof Heyke, Magdalena Kacperek, Tymoteusz Kałużewski, Anna Kazimierczak, Jędrek Kocjan, Tomasz Komorowski, Marcin Korbus, Natalia Kościelska, Dominik Kotlarz, Piotr Kotlicki, Szymon Kowalczyk, Michał Krzyczkowski, Kuduaty & Zaprzyjazniony Oneironauta, Diana Kulińska, Izabela Łapińska, Katarzyna Łukasiewicz, Grzegorz Małecki, Piotr Małecki, Piotr Milczarek, Aleksandra Mrówczyńska, Matylda Nieżegorodcew, Maria Nitek, Magdalena Nowicka, Marta Ossowska, Karolina Ozimek, Grzegorz Piotrowski, Anna Poreda, Aleksandra Skowrońska, Karolina Smolka, Agnieszka Sochal, Małgorzata Stasiak & Katarzyna Boniecka, Martyna Sumisławska, Zuzanna Szor, Weronika Szyma, Marek Szyryk, Bartłomiej Talaga, Michał Wąsik, Sonia Werter, Sonia Witak, Pola Włodarczyk, Barbara Woźniczka, Asia Żybul 

 

 

 

„Wiele lat temu zostałem właścicielem starej, drewnianej walizki. Nie wiem, do kogo należała i nie wiem, ile lat towarzyszyła ludziom podczas podróży. Ale wiem, że przez ostatnie 15 lat przeleżała w mojej pracowni – pewnie czekając na pomysł, który narodził się w mojej głowie jakiś rok temu. W obecnych czasach zagrożenia COVID-19 słowo podróż zaczyna nabierać zupełnie innego znaczenia. Żyjąc w izolacji od wielu miesięcy, stworzyliśmy wspólnie autonomiczną kolekcję prac, dedykowanych tylko tej walizce, którą teraz wysyłamy w podróż. Prace i walizka stanowią nierozłączną całość. Pragnę, aby ten zestaw odwiedził każdego z Nas i został zaprezentowany w wybranych przez Was miejscach. Może być to galeria, mieszkanie, szkoła, uczelnia czy prywatna pracownia. Chcę też prosić Was wszystkich o pozostawienie na wieku walizki swojego znaku. Może to być naklejka, stempel lub inna forma działania plastycznego, która będzie indywidualnym śladem każdego z Nas. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnej artystycznej podróży. Chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie w tym przedsięwzięciu. Bez Was ten projekt pozostałby jedynie w mojej głowie”. 

Suplement do projektu WALIZKA:  

„19 kwietnia 2021 roku Walizka wyruszyła w artystyczną podróż. Wystawa w Galerii Szklarnia Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi jest dziewiątym przystankiem w tej wędrówce. Do tej pory Walizka była symbolem ucieczki od ograniczeń, będących następstwem pandemii COVID 19. Jednak 24 lutego 2022 roku Projekt nabrał dla mnie zupełnie innego znaczenia. Wojska rosyjskie napadły na Ukrainę i przyczyniły się do największej od czasu II Wojny Światowej masowej emigracji ludności w Europie. Ciszę pandemii zastąpił wybuch bomb i płacz ukraińskich matek i ich dzieci. Dlatego projekt ten chcę od tego momentu poświęcić wszystkim tym którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów poprzez bandyckie działania putinowskiej Rosji.” 

prof. dr hab. Zbigniew Szot
Wydział Malarstwa i Rysunku / Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

 

Artyści biorący udział w projekcie WALIZKA: 

David Aleksidze, Zbigniew Bajek, Andrzej Banachowicz, Grzegorz Chojnacki, Ulrika Eller-Rűter, Krzysztof Gliszczyński, Andreas Guskos, Zbyněk Janáček, Mirosława Jarmołowicz, Robert Jundo, Wojciech Kopeć, Jacek Kornacki, Dominika Krechowicz, Bogusława Koszałka, Arkadiusz Marcinkowski, Bronka Nowicka, Grzegorz Nowicki, Józef Nowicki, Maciej Osmycki, Yasuyuki Saegusa, Marek Sibinský, Witold Stelmachniewicz, Zbigniew Szot, Zdzisław Wiatr 

 

.
Walizka – nocny Bagaż…SEN

20.04 - 31.05