Obfitość metafor / Metaphors Galore
Part I - Abstrakcja i eksperyment w twórczości studenckiej

 

Wystawa jest pierwszą z serii pokazów filmowych, fotograficznych collages, rysunków, które zostały wybrane spośród prac zrealizowanych w ciągu ostatnich 10 lat w ramach specjalności Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi: Film Animowany i Efekty Specjalne, Sztuka Operatorska oraz Fotografia.             
Wybór podyktowany był potrzebą pokazania niezwykle ciekawych, ambitnych dzieł, które znalazły się na festiwalach filmowych, ale w miarę upływu czasu coraz bardziej zyskują na artystycznym przekazie, który powinien ujawnić się także w miejscach prezentacji sztuki. Filmy tchną wirtuozerią łączenia obrazu i dźwięku, wręcz pokazują zjawiskową dramaturgię rysunku, niejednokrotnie kontemplując kolor i światło. Tematem wiodącym tej serii, okazał się eksperyment formalny w połączeniu z oszczędną, wręcz minimalistyczną strukturą poddającą próbie możliwości percepcyjne zmysłu wzroku i słuchu.   

Twórcze zwrócenie się ku eksperymentowi jest niczym innym jak tylko sięganiem do własnych, indywidualnych przeżyć, jak i wiedzy dzięki którym powstają filmy odnoszące się do figuracji o rozbudowanej narracji lub do skrajnie uproszczonych form, gdzie rytm, wielkość, naprzemienność barw stają się partyturą ruchomych znaków, razem świetnie prezentując się na naszej wystawie.

 

Artyści/Artystki:
Tymon Albrzykowski, Maciej Bernaś, Klaudia Bochniak, Urszula Domańska, Oktawian Jurczykowski, Maria Nitek, Justyna Pazdan, Zuzanna Pomorska, Serhiy Sokurenko, Joanna Szlembarska, Weronika Szyma, Jerzy Tabor, Angela Walijewska, Paula Wilczyńska, Izumi Yoshida 

Kuratorki: Anna M. Leśniewska, Wojciech Puś
 

 

Jerzy Tabor, Entropia, kadr z filmu, animacja, 2019

Joanna Szlembarska, Mój niepokój, kadr z filmu, animacja, 2020

 

 

.
Obfitość metafor część I. Abstrakcja i eksperyment w twórczości studenckiej

25.04 - 26.05